Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Co je to Le Parkour?

Parkour je umění pohybu překonávání překážek. Při něm jsou využívány přirozené pohyby jako běh, skákání a lezení, pomocí kterých se co nejefektivněji a nejrychleji dostává člověk z místa na místo.

Parkour je nesoutěžní sport. Při tréninku se snažíme překonat sami sebe, svůj strach a své nedostatky a neustále se zlepšovat, nikoliv soupeřit s ostatními. Parkour není sportem extrémním, jak je občas prezentován v médiích. Extrémní je pouze v případě, že hazardujete se svým životem a děláte něco, co neumíte a nechápete (mrkněte se na ta videa).

V mnohých aspektech se Parkour podobá bojovým uměním. Když se mu člověk věnuje naplno a správně, jde v podstatě o životní cestu a filozofii. Neustále překonáváme překážky, ať už psychické či fyzické.

Smyslem tréninku je ovládnout lépe své tělo jako celek. Nemá smysl se učit jen jednotlivé techniky odděleně, ale spíše průběžně zdokonalovat svůj pohyb. Cílem je být silnější, abychom byli užitečnější jak v běžném životě, tak případných extrémních situacích, které mohou nastat i v moderním světě.

A teď k ty zminovany historii

Le Parkour - historie

Člověk překonává překážky odedávna, dokonce i způsobem, jakým je definován Parkour. Ale dnešní podobu a definici mu vtisknul Francouz David Belle. Ten se odmala věnoval bojovým uměním a umění pohybu v jeho přirozeném životním prostředí – nejprve v lese a pak právě ve městě. Ve všem ho hodně ovlivnil jeho otec pocházející z Vietnamu, který prošel výcvikem francouzské armády a posléze pracoval jako hasič.

Co Parkour není a čeho se vyvarovat?

Z videí a textů, které jsou k nalezení na internetu, se může zdát, že Parkour je úplně o něčem jiném, než jsem celou dobu psal. Ale není tomu tak. Parkour je jasně definován, ale ve snaze hnaní se za senzací bývá často překrucován. Parkour není svoboda pohybu, jak bývá často mylně označován.

Parkour není akrobacie a líbivá salta. To není účinný a rychlý pohyb. Stejně tak nejde jen o skoky z co největší výšky, ty mohou být jen malou částí pro opravdu zkušené jedince, kteří trénují již spousty let. U začátečníků hrozí zničení si zdraví ihned úrazem, ale i následky špatné techniky skoků a dopadů, které způsobí nevratné poškození kloubů..

V neposlední řadě je důležité neškodit. Ani svému okolí ani svému zdraví. Při tréninku Parkouru byste neměli ničit soukromý ani veřejný majetek a vnikat na soukromé pozemky. Pokud vás někde nechtějí, tak tam prostě netrénujte. A trénujte s rozmyslem, nejlépe pod vedením zkušenější osoby.

Ačkoliv se z tohoto textu může zdát, že Parkour je plný omezení, přesto nabízí úplně nový pohled na naše okolí a i nás samotné a neskutečný pocit volnosti.

Parkour v České republice?

Ano. I do našeho státu kdesi daleko na východě proniknul tento sport/disciplína. Je tomu už tak 3-4 roky, kdy první nesmělé dropy dělali kluci z Prahy (Lezz Kreff) a ze Zlína (Streaks). Tehdy byl Parkour chápán v průměru lépe než dnes. Skákalo pár nadšenců, kteří měli načteno hodně z internetu a David Belle byl jejich vzor. Počáteční nadšení ale hodně převyšovalo úroveň jejich projevu.

Časem obdivuhodná videa na internetu přilákala spíše skupinu lidí, kteří chtěli dělat něco naplno a být volní a obdivovaní. Přiživoval to rozmach videí s akrobatickými prvky, které odpoutávají od myšlenky a smyslu pohybu právě na aktéra. Jedni z hlavních zlosynů, kteří podpořili tento špatný směr, byli dnes již proklínaní komerční britští Urban Free Flow. Přesto mnoho z nás začalo na této vlně a můžeme jim tedy děkovat, že pro nás otevřeli tento skvělý svět.

To bylo zhruba před dvěmi roky, kdy začaly hojně vznikat skupiny a některé z nich existují dodnes jako 1Bcrew (Brno) či Real Motion (Praha). Tehdy jsme chtěli všechno hned – trénovali jsme nezdravě hlavně flipy a velké dropy. Zranění, fyzické neúspěchy po jednom týdnu tréninku :) a opadnutí zájmu udělalo své. Ale ti, co vydrželi skákat do dnes, mají mnohem blíže ke skutečnému Parkouru.

Za ty poslední dva roky udělal Parkour v ČR velký pokrok – proběhly dva celorepublikové jamy a nespočet menších lokálních.

Dnes začíná s Parkourem stále více lidí. A začínají stejně špatně jako my kdysi a možná i hůře. Máme jedinečnou šanci zabránit spoustě zbytečných zranění a ztrátě iluzí. Proto skalní nadšenci připravují pro vás tento portál (www.parkour.cz) jehož zrod byl stejně komplikovaný a bolestivý jako příchod Parkouru do Česka.

Proto do budoucna plánujeme vytvořit pevnou základnu Parkouru v Česku, která se pokusí zabránit dezinformacím o Parkouru a pomoci těm, kteří o pomoc stojí.

Skoky,Triky:

PK roll (PK kotoul)

- Parakotoul, Judokotoul, prostě kotoul přes rameno. Základní prvek Parkouru. Bez zvládnutí tohoto triku se větší skoky špatně dopadávají.

Landing (Dopad)

- Dobrý dopad je základem pro všechny skoky! Základem je dopadnout
na špičky a postupně odpružit přes kolena. Balanc se dá udržet pomocí předpažení rukou nebo případným opření o zem.

Lazy Vault

- Nejjednodušší přeskok. Nohy jdou napřed výkopem a přidržuje se opačnou rukou než odrazovou. Dá se pak ještě přehmatem na druhou ruku dotknout překážky, Lepší můžou přidat otočku o 180° do protipohybu.

Monkey Vault

- Přeskok s odrazem oběma rukama. Nejprve dotek rukama, nohy prochází víceméně mezi rukama při opouštění překážky. Obecně to je skrčka.

Speed Vault

- Rychlý přeskok zábradlí nebo zídky. Ruka kterou se přidržuje je stejná jako odrazová noha.

 Two Hand Vault

- Přeskok při kterém se drží oběma rukama, nohy jdou stranou.

 Reverse Vault

- Stejný jako "Two hand vault" akorát se ještě otočíte nejméně o 180° .

 Dash Vault

- Přeskok s nohama napřed ruce se odráží z překážky skoro po dokončení přeskoku. (např. zábradlí,zítky, ...)

 Kash Vault

- Variace na "Monkey vault" akorát v poslední fázi vypnete nohy vpřed...

 Underbar Vault

- Zjednodušeně je to proskok zábradlím.

 Gate Vault

- Používá se k překonání vyšších překážek. Běží se proti překážce a skočíte tak aby jste byli pasem na úrovni překážky, pak se přehoupnete přes překážku aby jste vyseli hlavou dolů, odrazíte se rukama a otočíte zpět na nohy. Prakticky jako přemet.

 Rocket Vault

- Variace na "Lazy vault" s výkopem nohou do výšky.

 King Kong Vault

- Podobný "Monkey vaultu", ale odraz z větší vzdálenosti před překážkou. Těžiště těla podstatně výše než při monkey. Variací může být ještě jeden odraz rukama dále na překážce.

 Turn Vault

- Přetočení na překážce o 180 stupňů. (Například na zábradlí.)

 Pop Vault

- Přeskok vyšší zdi tak, že se odrazí jedním krokem od zdi a pomocí
rukou se přenesete na druhou stranu. 
                                    

Tic Tac

- Podobný "Lazy vault" akorát se nohou odrazíte od prostějši zdi a přenesete se přes (např. zábradlí)

 Wall Run

- Běh po zdi...

 Gap jump

- Obtížnost stoupá s výškou. Ale o skok z 1m se může pokusit i začátečník.

 Palm Spin (Otočka na ruce)

- Možnost vertikální verze (na zdi) nebo horizontální (nad překážkou).

Cat leap

- Doskok na zeď tak, že se chytnete rukama vršku zdi na kterou rychle vylezete, nebo skok z ní zpět dolů nebo na protější zeď opět do cat leapu.      

 Balance (Balanc)

- Prostě chození po zábradlí.

Precision jump (Skok na přesnost)

- Skok snožmo na překážku. Nejtěžší variací je doskok na tyč.

Frontflip (Salto popředu)

- V parkouru se skáče z běhu nebo z vyvýšeného místa.

Cat Balance (Kočičí balanc)

- Chození po zábradlí po všech čtyřech.

Wallflip

- Salto pozadu s odrazem o zeď. Jde provést jeden až tři kroky na zdi směrem vzhůru a pak se odrazit dozadu a provést backflip.

Backflip (Salto pozadu)

 

Foto:

 

 

 

Obrazek

 

 

 

ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videa:

 

video

 

video


video
video
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář